Postanowienia ogólne
§ 1
1.Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy o fundacjach oraz na podstawie niniejszego statutu.
2.Fundacja została ustanowiona na czas nieokreślony.
3. Fundacja nosi nazwę : „Śląskie Centrum Inżynierii i Budownictwa – SARVIC” – zwaną dalej „Fundacją”.
§ 2
1.Fundacja posiada osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
2.Fundator reprezentuje i wykonuje uprawnienia wynikające z ustawy o fundacjach, oraz niniejszego statutu.
3.Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest Minister Budownictwa zwany dalej „ministrem właściwym”
§ 3
1.Fundacja używa pieczęci okrągłej z nazwą fundacji, lub pieczęci głównej z nazwą fundacji.
2.Dla oddziałów i filii fundacji używa się pieczęci oddziałów i filii.
3.Fundacja dla celów współpracy z zagranicą może posługiwać się nazwą w językach obcych.
4.Siedzibą Fundacji jest m. Katowice.
5.Siedzibami oddziałów i filii są miejscowości, w których powołano oddział, lub filię w trybie przewidzianym dalej po dokonaniu stosownych wpisów do KRS.
6.Oddziały i filie powołuje do istnienia Rada Fundacji na wniosek Zarządu Fundacji, a zatwierdza tę decyzję Fundator.
§ 4
1.Fundacja działa na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.
2.Dla właściwego realizowania celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami RP.
3.Fundacja może powoływać oddziały i filie w kraju i za granicą.
Rozdział II Cele, środki i zasady działania Fundacji
§ 5
1.Celami działania Fundacji są cele społecznie i gospodarczo użyteczne w szczególności takie jak ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska, a zwłaszcza podejmowanie różnorakich działań na rzecz polepszania bytu i wyrównywania szans osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Stwarzanie im warunków do pełnego i wszechstronnego rozwoju osobowego i fizycznego, integracji w środowisku, aktywizacji zawodowej oraz wspieranie ich rodzin.
2.A w szczególności:
a.celem Fundacji jest wspieranie działań na rzecz podnoszenia wiedzy w dziedzinie budownictwa i inżynierii lądowej a także w dziedzinach pokrewnych.
b.działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz miejskich demokracji;
c.wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i samorządu terytorialnego;
d.działania na rzecz tworzenia i promocji wiedzy o mieście, w szczególności polityki mieszkaniowej;
e.działania na rzecz zrównoważonego rozwoju polskich miast;
f.ochrona i promocja zdrowia mieszkańców miast;
g.wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. osób w wieku emerytalnym,
h.działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami;
i.promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
j.upowszechnianie i ochrona praw kobiet, działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn oraz ochrony mniejszości zagrożonych dyskryminacją;
k.działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości na obszarach zdegradowanych;
l.działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury polskiej oraz promocji powszechnego uczestnictwa w kulturze;
m.upowszechnianie kultury fizycznej, rekreacji i sportu w mieście;
n.działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
o.działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między miastami;
p.promocja i organizacja wolontariatu.
§ 6
1.Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
a.edukację dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie wychowania, rozwoju osobistego i społecznego, edukację zawodową zgłasza w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych i profesjonalizację umiejętności, podnoszenie kompetencji społecznych w szczególności poprzez prowadzenie warsztatów, zajęć, szkoleń, organizację sympozjów, konferencji oraz tworzenie programów i publikację materiałów informacyjnych, prowadzenie kształcenia ustawicznego, zawodowego osób niewykwalifikowanych i profesjonalizację posiadanych umiejętności, prowadzanie działalności edukacyjnej, szkoleniowej oraz doskonalenia zawodowego w stosunku do osób i grup których wiedza, praca i zaangażowanie mogą być przydatne do realizacji celów statutowych Fundacji, a w szczególności mające na celu podnoszenie jakości pracy nauczycieli, pracowników socjalnych, prawników, terapeutów oraz wolontariuszy.
b.profilaktykę ryzykownych zachowań społecznych, w tym szczególnie dotyczącą uzależnień poprzez prowadzenie szeroko rozumianej edukacji, warsztatów, tworzenie programów, publikację materiałów informacyjnych, organizację sympozjów i konferencji poszerzających wiedzę w społeczeństwie o zagrożeniach współczesnego świata, zagrożeniach zdrowia, oraz dotyczącą profilaktyki i psychoterapii,
c.podejmowanie działań zmierzających do aktywizacji, integracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnych, zmarginalizowanych ekonomicznie, osób ze środowisk rolniczych i osób bezrobotnych, w szczególności kobiet,
d.prowadzenie dla osób dorosłych, które tego wymagają form indywidualnego wsparcia w niezależnym, samodzielnym życiu, mieszkalnictwa chronionego, szkolenia zawodowego i przygotowania do pracy oraz aktywnego poszukiwania i pośrednictwa pracy, zatrudnienia chronionego i wspomaganego na otwartym rynku pracy a także edukacji ustawicznej,
e.podejmowanie działalności rehabilitacyjno-terapeutycznej, rekreacyjnej, kulturalnej, artystycznej, sportowej oraz edukacyjnej, w tym organizowanie wycieczek, turnusów rehabilitacyjnych, obozów sportowych, imprez sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych, uroczystości okolicznościowych, zajęć i warsztatów,
f.wspieranie rozwoju oraz aktywizację społeczności lokalnej poprzez działania mające na celu realizację założeń ekonomii społecznej w szczególności poprzez promocję turystyki, rekreacji, agroturystyki, rolnictwa ekologicznego, produktów regionalnych, drobnej wytwórczości, rzemiosła artystycznego oraz wdrażania rozwiązań promujących ekologię i odnawialne źródła energii,
g.promocję i rozwój wolontariatu oraz tworzenie warunków dla jego działania,
h.współpracę z osobami fizycznymi, organami administracji rządowej i samorządowej, krajowymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami oraz z partnerami biznesowymi, w zakresie ich działalności odpowiadającej celom Fundacji, inicjowanie i organizowanie forów debaty publicznej w obszarach objętych celami Fundacji poprzez organizowanie, wspieranie programów aktywizujących polską przedsiębiorczość oraz podejmowanie inicjatyw zmierzających do rozwoju przedsiębiorczości młodych Polaków, poprzez pomoc organizacyjną, informacyjną i finansową oraz promowanie ich za granicą;
i.aktywizowanie ludzi nauki i społeczeństwa do podejmowania działań w obszarach objętych celami Fundacji, a także wdrażanie na zlecenie instytucji państwowych, samorządowych oraz ze środków własnych innowacyjnych, nowatorskich i eksperymentalnych form działania oraz technologii służących realizacji celów Fundacji, organizację i współorganizację, wspieranie, patronowanie, finansowanie i dofinansowywanie krajowych, zagranicznych i międzynarodowych :
•programów edukacyjnych,
•sympozjów,
•konferencji naukowych,
•konkursów, stypendiów i nagród,
•wystaw i koncertów,
•wydarzeń o charakterze: naukowo-badawczym, charytatywnym,społecznym;
•kampanii informacyjnych i społecznych związanych z celami Fundacji,
•oraz tych wydarzeń, których celem jest wzmacnianie i rozwój Rzeczypospolitej Polskiej w obszarach objętych celami Fundacji;
j.gromadzenie funduszy na realizację celów Fundacji.
k.ustanawianie i przyznawanie odznak, tytułów, medali oraz nagród, stypendiów i wyróżnień osobom fizycznym i osobom prawnym, które swoją działalnością wspierają cele Fundacji oraz samą Fundację.
l.Dla osiągnięcia swoich celów statutowych Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest tożsama lub zbliżona z jej celami statutowymi.
§ 7
1.Fundacja prowadzi działalność statutową, oraz prowadzi działalność w sferze pożytku publicznego o charakterze nieodpłatnym i odpłatnym.
2.Fundacja może przyjmować i przeznaczać na finansowanie swoich przedsięwzięć statutowych środki finansowe i darowizny rzeczowe przyznane jej przez ofiarodawców indywidualnych i osoby prawne.
3.Przyjęcie środków, o których mowa w ust. 2 wymaga zgody Prezesa Zarządu, lub Przewodniczącego Rady Fundacji, lub Prezesa Oddziału.
4.Rada Fundacji może wyrazić generalną zgodę na przyjmowanie środków o których mowa w ust. 2 określając przy tym zasady i warunki przyjmowania tych środków. Zgoda taka wymaga akceptacji Fundatora.
5.Fundacja prowadzi działalność gospodarczą. Fundator wydzielił na ten rodzaj działalności kwotę 1000,00 zł ( słownie jednego tysiąca złotych).
6.Całość dochodów Fundacji uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie przekazywana jest na cele statutowe Fundacji.
7.Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
8.Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w obszarze
•Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych ( PKD: 41.20.Z)
•Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych (PKD: 43.29.Z )
•Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (PKD: 46.90.Z )
•Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD: 47.78.Z )
•Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD: 47.91.Z)
•Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana ( PKD : 74.90.Z )
•Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników (PKD : 78.10.Z )
•Pozostałe sprzątanie (PKD : 81.29.Z )
•Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD : 82.99.Z )
•Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD : 96.09.Z )
§ 8
1.Fundacja działa zgodnie z planem finansowym obejmującym rok kalendarzowy.
2.Plan finansowy określa wpływy i wydatki Fundacji, a w szczególności:
a.Strukturę wydatków – z wyodrębnieniem wydatków ze środków, o których mowa w § 7.
b.Limit wydatków na koszty funkcjonowania Fundacji.
3.Plan finansowy uchwala Zarząd Fundacji i zatwierdza Fundator
§ 9
1.Działalność Fundacji może podlegać kontroli finansowej przez instytucję lub osobę zajmującą się badaniem bilansów i sprawozdań finansowych – wybraną przez Radę Fundacji i zatwierdzoną przez Fundatora.
2.Fundator z własnej inicjatywy, lub na wniosek Rady Fundacji może w każdym czasie zlecić przeprowadzenie kontroli działalności Fundacji. Organy Fundacji zobowiązane są udostępnić osobom kontrolującym, oraz innym osobom upoważnionym przez Fundatora wszelkie informacje i dokumenty potrzebne do przeprowadzenia kontroli.
3.Zarząd Fundacji zobowiązany jest przekazać Fundatorowi i Radzie Fundacji informacje żądane przez nich dotyczące działalności Fundacji.
4.Zarząd Fundacji ma obowiązek sporządzić i opublikować sprawozdanie roczne z działalności Fundacji w sposób umożliwiający z zapoznaniem się z tym sprawozdaniem. Obejmuje ono merytoryczne i finansowe sprawozdanie z realizacji planu finansowego.
5.Zarząd Fundacji publikuje sprawozdanie w Monitorze Polskim B.
6.Fundacja podlega nadzorowi ministra właściwego do zabezpieczenia społecznego w zakresie prawidłowości korzystania z uprawnień, określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie niezależnie od nadania jej statusu organizacji pożytku publicznego.
Rozdział III Majątek i dochody Fundacji.
§ 10
1.Majątek Fundacji stanowi kapitał założycielski w kwocie : 1000,00 zł (słownie : jeden tysiąc złotych) pochodzący od Fundatora, oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działalności.
2.Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z :
a.wpłat pieniężnych, rzeczy ruchomych lub praw majątkowych przekazanych Fundacji w drodze spadku, zapisu, lub darowizny,
b.subwencji i dotacji celowych i statutowych,
c.dochodów ze zbiórek publicznych
d.odsetek uzyskanych z depozytów bankowych i innych lokat
e.prowadzonej działalności gospodarczej.
3.Dla realizacji swych celów statutowych Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w strefach:
a.produkcyjnej,
b.handlowej,
c.usługowej,
d.naukowej,
e.przez udział w spółkach.
4.Działalność gospodarcza jest prowadzona przez Fundację samodzielnie na zasadach rachunku ekonomicznego.
§ 11
1.Działalnością gospodarczą prowadzoną przez Fundację kieruje Zarząd Fundacji, lub osoby przez Zarząd Fundacji wyznaczone.
2.Dla prowadzenia działalności gospodarczej i działalności statutowej Zarząd Fundacji może tworzyć jednostki terenowe i zakłady powołując jednocześnie ich kierowników.
3.Kierownicy zakładów mają kompetencje w zakresie udzielonego im przez Zarząd pełnomocnictwa.
4.W przypadku gdy określone kierunki działalności gospodarczej nie przyniosą dochodów, dla których zostały podjęte, Fundator może podjąć uchwałę o ich likwidacji.
§ 12
1.Wszelkie środki posiadane i pozyskiwane przez Fundację mogą być wyłącznie przeznaczone na realizację celów statutowych.
2.W przypadku przyjęcia przez Fundację środków pochodzących ze źródeł wymienionych w § 10 ust.2 pkt. a z zastrzeżeniem przeznaczenia ich na określony rodzaj działalności Fundacji – Fundacja jest zobowiązana do uwzględnienia życzeń wpłacających i ofiarodawców. W tym celu mogą być tworzone odrębne fundusze.
3.Dla tworzenia i działania Oddziałów i filii Fundacji tworzone są odrębne fundusze nie większe niż połowa kapitału założycielskiego Fundacji.
§ 13
1.W celu zachowania przejrzystości i uniemożliwienia wyprowadzania majątku poza Fundację zakazuje się :
a)udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku
pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
b) przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
c) wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
d) zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 14
1.Fundacja za swoje zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem.
Rozdział IV Organa i Organizacja Fundacji
§ 15
1.Organami Fundacji są :
a.Rada Fundacji zwana dalej „Radą Fundacji”,
b.Zarząd Fundacji zwany dalej „Zarząd Fundacji”,
2.Fundator może powoływać komisje stałe i inne ciała o charakterze doradczym i opiniodawczym.
3.Fundator określa zasady wynagradzania Rady Fundacji.
4.Fundator zatwierdza powołanie Członków Zarządu Prezesa Fundacji na wniosek w formie uchwały Rady Fundacji na 3 letnią kadencję.
5.Fundatorem jest założyciel Fundacji zgodnie z aktem założenia Fundacji.
6.Fundator wykonuje swoje uprawnienia w czasie trwania Fundacji, a w przypadku śmierci Fundatora, jego mandat wygasa.
7.W przypadku wygaśnięcia mandatu Fundatora uprawnienia Fundatora przejmuje Rada Fundacji.
8.Dyrekcja Filii w osobie Dyrektora Filii podejmuje decyzje w zakresie:
a.kierowania Filią Fundacji,
b.innych czynności związanych bezpośrednio z działaniem Filii – zakres czynności do których jest uprawniony Dyrektor Filii, oraz okres na jaki jest powołany precyzować będzie każdorazowo uchwała Fundatora, a w przypadku jego śmierci uchwała Rady Fundacji powołująca Dyrekcję Filii.
9.Członkowie Organów Fundacji nie mogą być osobami skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, lub przestępstwo skarbowe na co są zobowiązani złożyć wymagane prawem Oświadczenia
§ 16
1.Rada Fundacji składa się z minimum 2 do 11 członków w tym Przewodniczącego i jego Zastępcy. Kadencja Rady Fundacji trwa cztery lata.
2.Przewodniczącego, Zastępcę i innych członków Rady Fundacji powołuje i odwołuje Fundator, a w przypadku jego śmierci Rada Fundacji zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.
3.Przewodniczący, Zastępca i członkowie Rady Fundacji mogą być odwołani przez Fundatora, a w przypadku jego śmierci Rada Fundacji – zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym przed końcem kadencji w następujących przypadkach :
a.wniesienia wniosku o odwołanie przez minimum dwóch Członków Rady Fundacji Fundatorowi,
b.złożenia rezygnacji,
c.nieusprawiedliwionego nieuczestniczenia w pracach Rady Fundacji przez kolejne 3 posiedzenia,
d.działania w sposób niezgodny z celem i statutem Fundacji,
4.Odwołanie wymaga pisemnego uzasadnienia, o ile to nie wynika ze złożonej rezygnacji.
5.Rada Fundacji obraduje na posiedzeniach zgodnie z przyjętym regulaminem i porządkiem obrad przyjętym przez Radę Fundacji na wniosek Przewodniczącego, a pod jego nieobecność Zastępcę. W posiedzeniach może uczestniczyć reprezentant upełnomocniony Fundatora, bądź Fundator Fundacji.
6.Posiedzenie zwołuje Przewodniczący Rady, lub jego Zastępca z własnej inicjatywy nie rzadziej niż raz na rok, albo w okresach krótszych na żądanie Fundatora, na wniosek Zarządu lub co najmniej ¼ członków Rady Fundacji.
7.Ustalenia Rady Fundacji zapadają w formie uchwał. Dla ważności uchwały wymagana jest zwykła większość głosów członków Rady Fundacji obecnych na posiedzeniu, przy obecności przynajmniej 1/3 składu Rady Fundacji. Uchwały Rady podpisuje Przewodniczący, lub jego Zastępca i Protokolant, wraz z obecnymi pozostałymi członkami Rady Fundacji.
8.Rada Fundacji wybiera członków Zarządu Fundacji, a wybór ten zatwierdza Fundator. Z chwilą śmierci Fundatora jego mandat wygasa i uchwała Rady Fundacji o wyborze członka Zarządu Fundacji jest jednoczesnym zatwierdzeniem tego wyboru.
Wniosek o wybór Członka Zarządu Fundacji może złożyć Zarząd Fundacji, lub Fundator.
9.Rada Fundacji jest statutowym kolegialnym organem kontroli i nadzoru, odrębnym od organu zarządzającego i niepodlegający mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru, przy czym członkowie organu kontroli lub nadzoru:
a)nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
b)nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
c)mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrotuzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niżprzeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni;
§ 17
1.Do kompetencji Rady Fundacji należy w szczególności:
a.określanie kierunków działalności Fundacji,
b.uchwalanie zasad i kierunków wydatkowania środków Fundacji,
c.przyjmowanie corocznych Sprawozdań z działalności Zarządu Fundacji i dokonywanie oceny pracy Zarządu Fundacji, i przedstawienie wniosków Fundatorowi,
d. Przedstawiania zmian w treści Statutu Fundacji Fundatorowi,
e.Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji,
f.Określenie zasad wynagradzania Zarządu.
g.Podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez Zarząd Fundacji, Fundatora, lub ministra właściwego.
§ 18
1.Czynności w imieniu Rady dokonuje Przewodniczący bądź jego Zastępca.
2.Przewodniczący Rady Fundacji nawiązuje stosunek pracy z Prezesem Zarządu Fundacji.
§ 19
1.Zarząd Fundacji liczy od jednego do czterech członków powoływanych i odwoływanych przez Radę Fundacji. W skład Zarządu Fundacji wchodzi Prezes, Wiceprezes, Sekretarz i Członek Zarządu.
2.Prezes Zarządu Fundacji wykonuje wobec pracowników Fundacji zadania pracodawcy w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.
§ 20
1.Zarząd Fundacji kieruje bieżącą działalnością Fundacji zgodnie z regulaminem oraz reprezentuje Fundację na zewnątrz. Do Zarządu Fundacji należy prowadzenie wszelkich spraw nie zastrzeżonych w Statucie do kompetencji Rady Fundacji. W szczególności Zarząd Fundacji kieruje realizacją celów statutowych, administruje jej majątkiem i nadzoruje wszelką działalność prowadzoną przez Fundację, jej Oddziały i Filie.
2.W razie stwierdzenia działania Zarządu z naruszeniem przepisów prawa, postanowień Statutu, lub jest rażąco sprzeczne z planem finansowym, Fundator może wezwać do usunięcia nieprawidłowości albo może zażądać dokonania w wyznaczonym terminie zmiany Zarządu Fundacji.
§ 21
1.Oświadczenie woli w imieniu Fundacji i jej Filii składają Prezes Zarządu Fundacji, Wiceprezes Zarządu Fundacji i Sekretarz Zarządu Fundacji samodzielnie, Członek Zarządu Fundacji tylko łącznie z innym członkiem Zarządu Fundacji łącznie.
2.Rada Fundacji może na podstawie uchwały udzielić odrębnego pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji jednej osobie w zakresie czynności określonych w uchwale.
3.Zobowiązania majątkowe Zarząd może zaciągać za zgoda Fundatora.
4.Członkowie organu zarządzającego nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
§ 22
1.Zarząd Fundacji jest jednocześnie Komitetem kierującym dla programów realizowanych przez Fundację.
2.Zarząd Fundacji podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, które dla swojej ważności podejmowane są zwykłą większością głosów.
§ 23
Prezes Zarządu Fundacji wykonuje wobec pracowników Fundacji zadania pracodawcy w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.
§ 24
Prezes Zarządu Fundacji nawiązuje stosunek pracy z pozostałymi Członkami Zarządu oraz z pracownikami Fundacji.
Rozdział V Zmiana Statutu, likwidacja Fundacji.
1.Decyzję o zmianie treści Statutu w tym w określeniu celów, środków i zasad działania Fundacji dokonuje Fundator po przedstawieniu propozycji zmian przez Radę Fundacji.
§ 26
1.Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów statutowych, lub w razie wyczerpania się środków finansowych i majątku Fundacji.
2.Uchwałę o likwidacji Fundacji podejmuje Rada Fundacji większością ¾ głosów przy obecności 2/3 członków Rady. Uchwała może być podjęta na posiedzeniu Rady tylko po uprzednim pisemnym powiadomieniu wszystkich członków Rady o takim wniosku i planowanym przedstawieniu go na posiedzeniu Rady. Wniosek o likwidacji wymaga zatwierdzenia przez Fundatora.
3.Likwidację Fundacji przeprowadza Prezes Zarządu Fundacji powołany przez Fundatora zwany dalej likwidatorem.
4.Z chwilą ustanowienia likwidatora Zarząd Fundacji ulegają rozwiązaniu.
5.Do Likwidatora stosują się odpowiednio postanowienia Statutu o Zarządzie Fundacji.
6.W razie likwidacji Fundacji pozostała część majątku po spłacie należności i wierzytelności przechodzi na własność osoby prawnej lub fizycznej wskazanej przez Fundatora.